ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Szczytnie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2008-04-17 08:25:13 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Inf. dot. Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

    Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Szczytnie powołany został Zarządzeniem Nr 13/03 Starosty Szczycieńskiego z dniem 01. 04. 2003r. na podstawie art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.).
    Z dniem 2 stycznia 2005 roku na podstawie Porozumienia pomiędzy Powiatem Szczycieńskim a Powiatem Nidzickim Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Szczytnie objął obszarem swego działania mieszkańców Powiatu Nidzickiego.
Zespół wykonuje następujące zadania:
- wydaje, przyjmuje rejestruje wnioski o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności,
- kompletuje dokumentację każdego orzeczenia o niepełnosprawności,
- wyznacza posiedzenia składów orzekających,
- wydaje orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, zgodne z decyzją komisji orzeczniczych,
- przyjmuje odwołania od wydanych orzeczeń i przekazuje do rozpatrzenia Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności,
- wydaje legitymacje osoby niepełnosprawnej.

Informacja dot. Ośrodka Interwencji Kryzysowej

   Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie działa Ośrodek Interwencji Kryzysowej , który został utworzony na podstawie Uchwały Nr 33/IV/2003 Rady Powiatu w Szczytnie z dnia 26 lutego 2003 r. Siedziba Ośrodka znajduje się w budynku Domu Dziecka w Szczytnie ul. Niepodległości 15.
Do zadań Ośrodka należy:
1. Udzielanie całodobowego schronienia wraz z wyżywieniem matkom i dzieciom doznającym przemocy, których pobyt w domu jest w danej sytuacji niemożliwy i wymaga natychmiastowego, krótkoterminowego umieszczenia poza rodziną.
2. Poradnictwo, wsparcie, informacja i konsultacja prawna, psychologiczna, socjalna, udzielana ofiarom przemocy i innym osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej.
3. Współpraca z instytucjami, placówkami, organizacjami pozarządowymi, zakładami pracy, kościołami służącymi pomocą rodzinie.

Podstawa prawna PCPR w Szczytnie

   Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie zostało utworzone Uchwałą Rady Powiatu w Szczytnie Nr IV/19/99 dnia 21.01.1999 r., jako samodzielna jednostka organizacyjna i budżetowa wchodząca w skład powiatowej administracji zespolonej. Centrum zostało powołane do realizacji zadań własnych powiatu z zakresu pomocy społecznej z zadań z zakresu administracji rządowej zleconych powiatowi do realizacji zadań powiatu zapisanych w ustawie o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie działa na podstawie:
1. Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z późn. zm.)
2. Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ( Dz. U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn.  zm.)
3. Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
4. Innych ustaw i rozporządzeń.
5. Statutu i regulaminu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
 

Zadania PCPR

I. Zadania PCPR wynikające z ustawy z dnia 12. 03. 2004 r. o pomocy społecznej.

Zadania powiatu realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie:

1.  Opracowanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych i innych, którym celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka – po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami.

2. Prowadzenie specjalistycznego poradnictwa.

3. Organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci oraz wypłacanie wynagrodzenia z tytułu pozostawania gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opieki i wychowania niespokrewnionym z dzieckiem zawodowym rodzinom zastępczym.

4. Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców, w szczególności przez organizowanie i prowadzenie placówek opiekuńczo- wychowawczych dla dzieci i młodzieży, a także tworzenie  i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie.

5. Pokrywanie kosztów utrzymania dzieci z terenu powiatu, umieszczonych w placówkach opiekuńczo- wychowawczych i w rodzinach zastępczych, również na terenie innego powiatu.

6. Przyznawanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki osobom opuszczającym placówki opiekuńczo- wychowawcze oraz rodziny zastępcze.

7. Pomoc w integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przystosowaniu się do życia, młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo- wychowawcze, rodziny zastępcze.

8. Pomoc osobom mającym trudności w integracji ze środowiskiem, które otrzymały status uchodźcy.

9. Pomoc osobom mającym trudności w przystosowaniu się do życia po zwolnieniu z zakładu karnego.

10. Prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym w tym środowiskowych domów samopomocy , dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz umieszczanie w nich skierowanych osób.

11. Prowadzenie mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy oraz powiatowych ośrodków wsparcia, w tym domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

12. Prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

13. Udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach.

14. Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej z terenu powiatu.

15. Doradztwo metodyczne dla kierowników i pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu powiatu.

16. Podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych.

17. Sporządzanie sprawozdawczości oraz przekazywanie jej właściwemu wojewodzie, również w wersji elektronicznej, z zastosowaniem systemu informatycznego.

18. Sporządzanie bilansu potrzeb powiatu w zakresie pomocy społecznej.

19. Zapewnienie odpowiedniego przygotowania i szkolenia osobom i rodzinom celem uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

20. Pomoc cudzoziemcom, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą w zakresie indywidualnego programu integracji oraz opłacanie za te osoby składek na ubezpieczenie zdrowotne określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w NFZ. 

21. Realizacja zadań wynikających z rządowych programów pomocy społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.

22. Udzielanie cudzoziemcom pomocy w zakresie interwencji kryzysowej.

II. Zadania Centrum wynikające z ustawy z dn. 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

1. Opracowywanie i realizacja zgodnych ze strategią rozwoju województwa, powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie:

a. rehabilitacji społecznej,
b. przestrzegania praw osób niepełnosprawnych,

2. Podejmowanie działań zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności.

3. Opracowywanie i przedstawianie planów zadań i informacji z prowadzonej działalności oraz ich udostępniania na potrzeby samorządu województwa.

4. Współpraca z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej tych osób.

5. Dofinansowanie:

a. uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
b. sportu, kultury rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych,
c. zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,
d. likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

6.Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.

7. Pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, ich szkolenie oraz przekwalifikowanie.

8. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

9. Zwrot kosztów wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia.
« powrót do poprzedniej strony