ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Starostwo Powiatowe w Szczytnie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2008-07-02 11:08:14 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Powiat Szczycieński, w ramach realizacji zadań własnych, aktywnie współpracuje z partnerami samorządowymi z Polski i zagranicy. W maju 2001 r. podpisane zostało pierwsze porozumienie o partnerstwie pomiędzy Powiatem Szczycieńskim a Powiatem Bad Kreuznach (Niemcy). Wieloletnia współpraca z zaprzyjaźnionym Powiatem Żywieckim została sformalizowana 8 listopada 2004 r. W 2005 r. podpisano kolejne umowy: 1 października z Rejonem Wileńskim (Litwa), 5 października z Miastem Bridgeview (Ill, USA). 
 
Naszym kontaktom z partnerami z kraju i zagranicy przyświeca wielka idea - współpraca pomiędzy organizacjami, środowiskami, grupami zawodowymi oraz nawiązywanie zwykłych ludzkich kontaktów i przyjaźni, one bowiem tworzą trwały fundament dla współpracy na szczeblu gminy, powiatu, regionu i kraju. Największym sukcesem dotychczasowej współpracy jest jej powszechność.
Trwająca od kilku lat wymiana doświadczeń zintegrowała młodzież oraz różne środowiska twórcze i lokalne. Dzięki współpracy partnerskiej poznajemy kulturę innych regionów i państw, promujemy kulturę Warmii i Mazur za granicą.
Dzięki tej współpracy nasze regiony stają się bliższe a ich mieszkańcy bardziej otwarci i tolerancyjni.

WSPÓŁPRACA Z REJONEM WILEŃSKIM (LITWA)

Współpracę pomiędzy Powiatem Szczycieńskim a Rejonem Wileńskim rozpoczęła pomoc mieszkańców Powiatu Szczycieńskiego dla polskiej młodzieży z Litwy. Pierwsza wizyta dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej z Wielkiej Rieszy (Rejon Wileński) odbyła się w czerwcu 2003 r. Od tamtego czasu, co roku, gościmy na naszej ziemi kolejne grupy młodzieży.      
Dnia 27 czerwca 2005 r., w internacie Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie uroczyście podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Rieszańską Szkołą Podstawową a Gimnazjum Sportowym przy Zespole Szkół Nr 3 w Szczytnie. Szkoły postanowiły rozwijać współpracę w zakresie: kultury, edukacji, turystyki, sportu, wymiany dzieci i młodzieży.
Oficjalne Porozumienie o partnerstwie pomiędzy Powiatem Szczycieńskim
a Rejonem Wileńskim, podpisano dnia 1 października 2005 r. w Wilnie. Partnerstwo rozwija się w następujących dziedzinach: kultura i sztuka, sport i turystyka, nauka i oświata, gospodarka, ochrona środowiska, pomoc charytatywna, wymiana dzieci i młodzieży.
W ramach nawiązanej współpracy przedstawiciele Starostwa Powiatowego
w Szczytnie odbyli kilka wizyt studyjnych. Ich uczestnicy dzielili się doświadczeniami w zakresie działalności samorządowej.
Na początku 2007 roku, dzięki ofiarności sponsorów z Powiatu Szczycieńskiego, wyposażono pokoje gościnne w odrestaurowanym dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pikielszkach 2007 roku
15 lipca 2006r. na Placu Juranda w Szczytnie odbył się Festiwal Wielu Kultur – kolejny, wspólny projekt realizowany przez partnerskie samorządy Powiatu Szczycieńskiego. Kulturę mazurską, kurpiowską, Beskidu Żywieckiego, Rejonu Wileńskiego i Powiatu Bad Kreuznach (Niemcy) zaprezentowały w kolejności zespoły: "Mazury", "Okaryna", Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Powiatu Szczycieńskiego, Zespół Pieśni i Tańca Kortowo z Olsztyna, "Babskie olekanie", Zespół Folklorystyczny "Carniacy" z Czarni, "Mały Haśnik" z Żywca, "Wileńszczyzna" z Litwy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Soonwaldorchester z Spabrücken. Festiwal wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Rozwój Inicjatyw Lokalnych. W roku 2007 Na Festiwalu Wielu Kultur Rejon Wileńśki reprezentował Zespół „Zgoda”.

POWIAT SZCZYCIEŃSKI - BAD KREUZNACH (NIEMCY)

Współpraca z partnerskim Powiatem Bad Kreuznach utrzymuje się od początku lat 90-tych i przebiega głównie na płaszczyźnie kulturalnej i społecznej, poprzez wymianę grup młodzieży, sportowców, muzyków a także pomocy humanitarnej. Od samego początku trwają ożwywione kontakty nieoformalne. Zanim jeszcze samorządy podjęły uchwały o sformalizowaniu partnerstwa zaczęto realizować wspólne projekty. Dzięki dużemu zaangażowaniu przedstawicieli obu powiatów realizowane były wymiany grup młodzieżowych. Formalne porozumienie o stałej partnerskiej współpracy pomiędzy Powiatem Szczecińskim a Powiatem Bad Kreuznach zawarto dnia 25 maja 2001 r. a 11 października 2002 r. podpisano układ partnerski.

Dotychczas w ramach porozumienia zrealizowano następujące zadania:

- wyjazd delegacji Powiatu Szczycieńskiego do Bad Kreuznach (2000, 2003, 2006),
- wyjazd Młodzieżowej Straży Pożarnej ze Szczytna do Bad Kreuznach (2001, 2003,2005, 2007),
- wyjazd polskiej drużyny piłkarskiej ze Szczytna (2001, 2005)
- przyjazd delegacji z Powiatu Bad Kreuznach na uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy (2001),
- wyjazd zespołu „Sielska Kapela Weselna” do Bad Kreuznach na spotkanie grup muzycznych (2002),
- przyjazd Młodzieżowej Straży Pożarnej z Bad Kreuznach (2002), Młodzieżowej Orkiestry ze Spabrücken (2003), Młodzieżowej Straży Pożarnej Altenburg (2004), przyjazd Młodzieżowej drużyny Piłkarskiej Lützelsoon (2004),
- wyjazd młodzieży z Powiatu Szczycieńskiego do Powiatu Bad Kreuznach w ramach realizacji zadania pn. Prezentacja i propagowanie dorobku kulturalnego i dziedzictwa regionalnego Mazur w Powiecie Bad Kreuznach (2005),
- przyjazd oficjalnej delegacji z Bad Kreuznach na Festiwal Wielu Kultur w Szczytnie (2006).
Partnerstwo pomiędzy powiatami nie ogranicza się wyłącznie do wspólnie realizowanych projektów i wzajemnych wizyt przedstawicieli różnych środowisk - to również konkretna pomoc przekazana mieszkańcom Powiatu Szczycieńskiego, np. ofiarowanie karetki pogotowia (2002, 2004, 2007), sprzętu medycznego a także mikrobusu i wyposażenia hotelowego wraz z laboratorium językowym dla młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół Nr 2 w Szczytnie.
15 lipca 2006r. na Placu Juranda w Szczytnie odbył się Festiwal Wielu Kultur – kolejny, wspólny projekt realizowany przez partnerskie samorządy Powiatu Szczycieńskiego. Kulturę mazurską, kurpiowską, Beskidu Żywieckiego, Rejonu Wileńskiego i Powiatu Bad Kreuznach (Niemcy) zaprezentowały w kolejności zespoły: "Mazury", "Okaryna", Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Powiatu Szczycieńskiego, Zespół Pieśni i Tańca Kortowo z Olsztyna, "Babskie olekanie", Zespół Folklorystyczny "Carniacy" z Czarni, "Mały Haśnik" z Żywca, "Wileńszczyzna" z Litwy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Soonwaldorchester z Spabrücken. Festiwal wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Rozwój Inicjatyw Lokalnych".

WSPÓŁPRACA Z MIASTEM BRIDGEVIEW (USA)

Wiosną 2004 r., z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych udała się delegacja Sejmiku Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Powiat Szczycieński reprezentował Andrzej Kijewski Starosta Szczycieński oraz Mariusz Spychał –doradca starosty ds. gospodarczych. Podczas licznych spotkań z przedstawicielami środowisk gospodarczych, uczestnicy delegacji zapoznali się z mechanizmami podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w USA. Wizyta stworzyła możliwość zapoznania się z osiągnięciami małej i średniej przedsiębiorczości tamtejszych środowisk lokalnych oraz wymiany doświadczeń
w sferze turystyki, ekologii oraz działalności samorządowej.
Na efekty tej wizyty nie trzeba było długo czekać. Rok później na zaproszenie samorządowców ze Szczytna-Starosty oraz Burmistrza na terenie Powiatu Szczycieńskiego gościliśmy delegację samorządowcówz amerykańskiego miasta Bridgeview-Normę Pinion i Johna Faro. Głównym celem majowej wizyty było przekazanie listu intencyjnego o nawiązaniu współpracy między Powiatem Szczycieńskim, Miastem Szczytno oraz Miastem Brigdeview. Oficjalna umowa o współpracy została podpisana 5 października 2005 r., w Mieście Bridgeview.
Współpraca rozwijana jest w następujących dziedzinach: kultura, turystyka, sport, edukacja, wymiana dzieci i młodzieży, przedsiębiorczość, ratownictwo, wymiana informacji w zakresie zarządzania kryzysowego, ochrona zdrowia oraz wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji.
 

WSPÓŁPRACA Z POWIATEM ŻYWIECKIM (POLSKA)

Współpracę pomiędzy Powiatem Szczycieńskim a Powiatem Żywieckim zainicjowało nawiązanie kontaktów przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Szczytnie ze Szkołą Nr 3 w Żywcu w 1997 roku. Opierała się ona na wymianie młodzieży szkolnej i trwała do 2000 roku. Inicjatorem zbudowania partnerskich relacji pomiędzy samorządami był ówczesny Burmistrz Miasta Szczytna Andrzej Kijewski oraz Burmistrz Miasta Żywiec Jerzy Widzyk.
Po kilkuletniej przerwie postanowiono wznowić i rozwijać wzajemne kontakty.
W dniu 9 października 2003 r. samorządy z Powiatu Żywieckiego podpisały list intencyjny o współpracy z Powiatem Szczycieńskim, Miastem Szczytno oraz Gminą Jedwabno.
W dniu 8 listopada 2004 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumień o partnerstwie. Porozumienie zawarli: Powiat Szczycieński z Powiatem Żywieckim, Miasto Szczytno z Miastem Żywiec oraz Gmina Jedwabno z Gminą Gilowice. Przedmiotem zawartych porozumień jest rozwijanie współpracy oraz wzajemnych kontaktów w następujących dziedzinach: kultura, turystyka ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki, sport, edukacja, wymiana dzieci i młodzieży, przedsiębiorczość, ratownictwo oraz wymiana informacji w zakresie zarządzania kryzysowego i łowiectwa.
Od momentu sformalizowania partnerstwa współpraca jest bardzo owocna. Rokrocznie realizowanych jest kilka projektów. W trakcie wizyt studyjnych oraz imprez kulturalnych nasi mieszkańcy wymieniają swoje doświadczenia oraz wzbogacają imprezy kulturalne, które promują folklor regionów.
W 2004 r., podczas uroczystości wręczenia „Jurandów 2003” wystąpił Zespół Ludowy „Ziemia Żywiecka”. 15 lipca 2006r. na Placu Juranda w Szczytnie odbył się Festiwal Wielu Kultur – kolejny, wspólny projekt realizowany przez partnerskie samorządy Powiatu Szczycieńskiego. Kulturę mazurską, kurpiowską, Beskidu Żywieckiego, Rejonu Wileńskiego i Powiatu Bad Kreuznach (Niemcy) zaprezentowały w kolejności zespoły: "Mazury", "Okaryna", Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Powiatu Szczycieńskiego, Zespół Pieśni i Tańca Kortowo z Olsztyna, "Babskie olekanie", Zespół Folklorystyczny "Carniacy" z Czarni, "Mały Haśnik" z Żywca, "Wileńszczyzna" z Litwy oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Soonwaldorchester z Spabrücken. Festiwal wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Rozwój Inicjatyw Lokalnych". W roku 2007 ziemię żywiecką reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów.

     

« powrót do poprzedniej strony